7 müüti tervise ja massaaži kohta
Tervise ja massaaži müüdid. Kas sina oled neid kuulnud või isegi uskunud?
1. Raseduse esimene trimester – massaaž keelatud. MÜÜT!
Massaaž – eriti õlavöötme, jalataldade, pea massaaž, aitavad lõõgastuda ja üleüldiselt beebiootusega paremini toime tulla.
Raseduse esimesel trimestril on vaid mõned üksikud massaažiliigid ja tehnikad ebasoovitavad. Enamasti need, mis hõlmavad tugevat survet alaseljale, vabastavat akupunktuur tehnikat või sügavat kudede käsitlemist. Tugev käsitlus võib potentsiaalselt põhjustada emaka kokkutõmbeid.
RASEDATE MASSAAŽ
Kui olete beebiootel, ärge peljake massaažisalongi külastada, lihtsalt PALUN TEAVITAGE massööri rasedusest! Koolitatud massöörid on enamasti teadlikud, kuidas rasedat naist masseerida, et pakkuda talle 100% turvalist ja mõnusat lõõgastust.
2. Massaaž vabastab keha mürkidest. MÜÜT!
Keha on isepuhastuv organism. Mürkide eemaldamine kehast on organismi puhastumisprotsess, mida teostavad peamiselt maks ja neerud. Need elundid vastutavad toksiinide filtreerimise ja eritumise eest. Kuigi massaaž võib olla kasulik lõdvestumiseks, vereringe parandamiseks ja lihaspingete leevendamiseks, ei ole sellel otseselt seost kehast mürkide väljutamisega. Ilmselt peetaks mürkide väljutamisest rääkimisel silmas, et massaaž kiirendab ainevahetust ning suurendab verevarustust organites, mis siis oma tööd selle võrra kiiremini teevad. Massaažiga aga siiske mürke ei väljutata.
VEE JOOMINE
Selleks, et saaksid toetada keha isepuhastumisvõimet, on oluline järgida tervislikku eluviisi. Need on tasakaalustatud toitumine, piisav vee joomine, regulaarne kehaline aktiivsus, piisav uni, stressi vähendamine ning suitsetamisest ja alkoholi liigtarbimisest hoidumine.
3. Õige massaaž PEAB olema valus, siis see on tõhus. MÜÜT!
Tegelikult ei tohiks massaaž olla valus. Vaid mõne üksiku piirkonna käsitlemine, kus keskendutakse sügavamatele lihaskihtidele, või armkoe käsitlusele, võib vahel olla valulik. Kogu massaaž aga ei tohiks kindlasti olla valus!
HEA MASSAAŽ
Massaaži eesmärk on lõõgastumine ja stressi leevendamine, lihaspingete leevendamine, vereringe parandamine ning üldise heaolu soodustamine, pinges olles ja valu kannatades tekib vastupidine efekt. Kui massaaž muutub valulikuks või ebamugavaks, tuleks terapeuti sellest teavitada, et ta saaks oma tehnikat vastavalt kohandada.
4. Mida kogukam KEHA ja mida rohkem tselluliiti, seda rohkem jõutrenni vajatakse. MÜÜT!
Pelgalt jõusaali harjutusi tehes on oht soodustada lihaste kasvu ja muuta konkreetne kehapiirkond veelgi suuremaks. Lisaks võib jõuharjutustega ülepingutamise tulemusena tselluliit tunduvalt ägeneda. Selle põhjuseks on olukord, kus organism ei suuda suure koormuse mõjul ainevahetuse lõpp-produkte ja vedelikku väljutada ja vedelik koguneb rakkudevahelisse ruumi.
JÕUTRENNIGA KAALUST ALLA
Hästi võiks siin mõjuda tervislik ja tasakaalustatud toitumine, korrapärane vee joomine, massaažid ja kombinatsioon kardiotreeningust (nt kõndimine, ujumine, rattasõit). Hiljem, kui keha on uue elustiiliga harjunud, võib lisada lihaste tugevdamiseks jõuharjutusi.
5. Lihaskrambid jalgades = MAGNEESIUMIPUUDUS. MÜÜT!
Enamasti tekivad krambid hoopis muudel põhjustel. Kui lisaks krampidele esineb ka teisi sümptomeid, nagu lihasnõrkus, väsimus, unehäired, südamepekslemine ja ärevus võiks arsti juures vereproovi teha, et uurida magneesiumipuudust.
LIHASKRAMBID
Hoopis sagedamini on jalakrampide põhjused mujal. Toome mõned näited:
- dehüdratsioon: ebapiisav vedeliku tarbimine võib põhjustada elektrolüütide tasakaalu häireid kehas, sealhulgas madalat kaaliumi-, naatriumi- või kaltsiumitaset, mis omakorda võib põhjustada lihaskrampe.
- Lihasväsimus ja ülepinge: pikaajaline lihaspinge või ülekoormus võib põhjustada lihaskrampe, eriti kui lihased ei saa piisavalt aega puhkamiseks ja taastumiseks
- Aeglane vereringe: halvenenud vereringe jalgades võib põhjustada hapniku- ja toitainete puudust lihastes ning selle tulemusena võivad tekkida krambid.
- Puudulik või olematu soojendus ning venitamine: enne füüsilist tegevust ei tee korralikku soojendust ja venitust, võib see suurendada lihaskrampide riski.
- Ravimid: mõned ravimid võivad põhjustada kõrvaltoimena lihaskrampe. Näiteks mõned vererõhuravimid, kolesterooli alandavad ravimid ja diureetikumid. (Uriini eritumist suurendavad ja tursevastased ained)
- Vanus: vanematel inimestel esineb krampide esinemissagedus sagedamini, sest lihase elastus väheneb.
- Rasedus: veremaht ja vererõhk suurenevad.
- Istuv elusviis: istumine soodustab kõõluste eaga kaasnevat lühenemist ja loob eelduse krampide tekkeks
- Närvisüsteemi häired, alatoitumus või neeruprobleemid võivad samuti mõjutada krampide tekkimist.
- Kuumus: tugeva higistamise tagajärjel (sportlased treeningutel või kuum kliima), mil keha väljutab naatriumi. Soovitaks juua lisaks kraaniveele ka mineraalvett!
6. Kaelavalu tuleb halvast rühist või kõverusest lülisamba kaelaosas. MÜÜT!
Kaela muutunud asendist ei tule kaelavalu.
Lihaspinge kaelas ja õlavöötmes, kaela liikuvuse piiratus, kange kael ja valu käivad sageli käsikäes. Kuna ei ole väga selget ühest põhjust kaelavalule, siis müüdid ei kao kiiresti ja räägitakse ikka et lülisamba muutused ja lihaspinged suruvad närvidele ja tekitavad kaelavalu. See ei ole tõsi. Paljudel inimestel, kellel on leitud selgeid kulumise muutusi lülisambas, ei ole mitte mingisuguseid kaebusi. Ainult vähestel on, ja sedagi lühikest aega.
KAELAVALU
Uuringud on tõestanud, et kõige sagedasemad kaelavalu põhjused on: ülekaal, suitsetamine, töö ja eraeluga seotud pingetegurid ja stress, korduvad ühetaolised liigutused, täpsust nõudev töö, pikaajaline töötamine pea ettepoole kaldu , pikaajaline istumine tööd tehes, sundasendid, nt. töötamine kummargil asendis.
7. Peale massaaži ei tohi tänada, sest tänamine viib tervise. MÜÜT!
Meie meelest üks vanim ja veidraim uskumus. Kas selle algataja võis olla mõni esiisa, kes oli kitsi heade sõnadega ja ei raatsinud kunagi AITÄH öelda?
Arstid, tervisetöötajad ja massöörid kuulevad seda sagedasti klientidelt, kes peale visiiti natuke kimpus on – mida nüüd küll öelda, sest tänada ei tohi..?
Võime julgelt kinnitada, et tänu avaldamine pärast massaaži EI ole seotud negatiivsete tervisemõjudega. 😊
TÄNU ja TÄNULIKKUS
Eluterve suhtumine hõlmab avatust, austust ja avatud suhtlemist. Kui soovid väljendada oma heameelt peale massaaži, võid julgesti öelda aitäh, massöörid hindavad tagasisidet kõrgelt. Samuti aitab tänulikkuse väljendamine luua positiivset kontakti massööriga, mis võib omakorda mõjutada positiivselt ka sinu järgmist massaažiseanssi. Positiivsus loob positiivsust.
Müüte tervise ja massaaži kohta ringleb mitmeid – milliseid sina oled kuulnud? Kirjuta meile julgelt ja me vastame, kas see on müüt või peabki nii olema.