Sügismasendus – 7 võimalust, mis aitavad seda vähendada

Sügismasendus – 7 võimalust, mis aitavad seda vähendada

sügismasendus

Sügismasendus ja energia taastamine

Kaskedel lehed kolletavad ja aknast välja vaadates piilub sügis meile vastu. Üllatusi siin ilmselt ei tule ja ka talv ei jää sellel aastal tulemata. Mõni inimene ütleb, et talle just sügis, talv ja külm aeg meeldivad. Teistel jälle hiilib ligi sügismasendus, kui esimesed külmad saabuvad ja puudelt hakkavad lehed langema. Sõltumata sellest, kas inimene ise arvab, et talle sügis ja talv meeldivad on pime ja külm aeg ikkagi organismile raske.

Päikesevalgus ja energia ning selle positiivne mõju inimorganismile on tohutult suur.

Kas meie vanavanemaid ei kimbutanud sügismasendus?

sügis

Meie vanavanemad tegid peamiselt tööd suvel.

Mihklipäeval lõpetati põllutööd ning tegelikult vajusid siis ka inimesed nö „talveunne“, püsisid toas, tegid tubaseid tegevusi ja toimetusi, olid soojas leso (soe ahjumüür) peal ja läksid varakult koos pimeda saabumisega magama. Väljas liiguti vähem, söödi tugevamat toitu ja hoiti energiat kokku.

Tänapäeva elustiili juures on nõudmised inimestele suuremad. Puhatakse suvel ja terve sügis, talv ja kevad antakse „tööle pihta“ ja mitte ainult. Sügis-talvisel ajal toimub palju üritusi ja sündmusi, millest on vaja ju osa võtta. Muidugi, eks kaasaegne elu on teine ja on teised standardid, kuid kui sa ennast ei taasta, siis võtab selline rahmeldamine oma lõivu.

Järjest rohkematel ja aina noorematel inimestel diagnoositakse depressioon

Kõik need tegevused ja toimetused toimuvad enamasti talvisel ja pimedal ajal, kui tegelikult peaks meie kliimas elu võtma rahulikumalt, et säästa oma energiavarusid. Pingeline elustiili tekitab rohkelt stressi ning tekib rohkem konflikte inimeste vahel nii tööl, kodus kui ka kasvõi tänaval ja poodides.

Sagenenud on „läbipõlemised“ järjest nooremate inimeste hulgas. Eks lastele ja noortelegi on esitatud kõrged nõudmised, pikad koolipäevad, lisaks erinevad huviringid ja treeningud.

Ajurveda õpetuses on samuti öeldud, et erinevatel aastaaegadel on vaja süüa erinevalt ning samuti on sobivad erinevad tegevused. Selleks, et anda välja, tuleb midagi ka sisse panna. Mida rohkem annad, seda rohkem tuleb tagasi panna, et hoida oma füüsiline kui vaimne tervis korras.

Selleks, et meie kaasaegse ja kiire elurütmi juures tervena ja vitaalsena püsida tuleks oma tervisesse ja heaolusse rohkem panustada.

Meie kliimat ja ilmastikku kontrollida ei saa, kuid saame teha palju, et panustada enda tervisesse ning vältida sügismasenduse tekkimist ja pikas perspektiivis ka depressiooni.

  1. Liikumine värskes õhus

Võta endale aega ning viibi iga päev vähemalt 1tund värskes õhus liikudes. Jõusaalis ja treeningus käimine on muidugi ka väga head ja kasulikud, kuid päevasel ajal väljas kõndimine annab sulle hoopis teistsuguse energeetilise laengu. Kui sa mõtled, et sul ei ole selleks aega, siis alusta 30minutiliste väljas käikudega.

Harjumuse kujundamiseks loo endale kindel rutiin, millal sa väljas käid. Kui sul on koer või väiksed lapsed, siis käid sa kindlasti väljas. Kui sul neid ei ole, siis kutsu näiteks naabrinaine või naabrimees endaga varahommikul või õhtul kepikõndi tegema või lihtsalt jalutuskäigule. Koos on ikka toredam! Alustage väikesest tiirust 2-3km on paras jalutuskäik, et ennast mitte liigselt ära väsitada. Sellise pikkusega kõndimine annab just energiat. Lõuna ajal tee pärast lõunasööki väike jalutuskäik ümber kvartali ja lase päikesevalgusel enda näole paista.

PS! Kuna meie kliimas ei ole UV-B kiirguse tase septembrist-maini piisavalt kõrge, siis tuleks lisaks võtta D-vitamiini, mida meie keha väga mitmetel põhjustel vajab.

Millised tubased tegevused aitavad stressi maandada ning on rahustavat laadi?

  1. Liitu mõne huviringiga

Leia endale mõni mõnus ja just rahustav hobi. Üks väga hea võimalus on minna tantsukursusele. See on kasulik nii kehale kui vaimule. Treening, mis vähendab stressi, samuti saad tutvuda uute inimestega ja veeta toredalt aega.

Kui sa tunned, et tants ei ole just sinu jaoks, siis väga tore on minna ka kuhugi kunsti või käsitöö ringi. Õppida joonistamist, värvida mandalaid, kududa, tikkida, õmmelda. Need kõik on loomingulised tegevused ning aitavad meelel rahuneda ning mõtteid mujale viia.

  1. Lauamängude mängimine koos perega

Lauamängud, male, kabe, need kõik on lõbusad tubased ajaviited, mis võtavad pingeid maha ning seovad ka pereliikmeid. Panevad naerma, mis on samuti hea stressi vähendamiseks. Keerulisemad mängud nagu: male, kabe, „Monopol“ nõuavad mõtlemist ning viivad mõtted tööst mujale.

  1. Massaaž ja lõõgastus

Massaaž on kasulik muidugi igal aastaajal ning soovitav on regulaarselt käia kasvõi üks kord kuus. Massaaž parandab verevarustust, vähendab pingeid ja stressi, lõõgastab lihaseid, on rahustav ning igati kasulik isegi siis, kui sa ei tee sporti.  Sügis-talvisel ajal on kindlasti kasulik ja mõnus lubada endale aroomimassaaži. Erinevad eeterlikud õlid parandavad enesetunnet ja loovad parema meeleolu ning heaolutunde. Mõnusad on ka pea- ja jalamassaažid. Jalamassaaž on väga hea siis, kui sa töötad seistes jalgadel, istudes või kõnnid päeval palju. Istudes ja seistes kipuvad jalad tursesse minema ning jalamassaaž leevendab neid vaevusi. Kuid mõlemad nii jala kui peamassaaž on mõnusad isegi siis kui sulle tundub, et sa neid ei vaja. Proovi erinevaid massaaži tüüpe ja vaata, mis sulle kõige enam sobib.

  1. Valgusteraapia

Tänapäeval müüakse häid LED valgusega valguslampe millel on erinevad valgused. Erinevatel valgustel on erinev toime. Näiteks: sinine valgus on negatiivne, st see on ergutava ja äratava mõjuga, kollane toon on rahustav sobib pärastlõunal ja õhtul hubasuse loomiseks. Punane valgus on intiimse meeleolu ka keskkonna loomiseks, sobib hästi magamistuppa. Osta endale näiteks sellise valgusega lamp, mis aitab sinu meeleolu luua vastavalt kellaajale.

  1. Toit ja vürtsidest naturaalsed taimeteed loovad meeleolu

Tee endale mõni mõnus soe jook ja turguta oma keha ja vaimu. Aniis, kaneel, kardemon, kakao on tuntud kui meeleolu loojad. Samuti turgutavad meeli Vahemere maade toidud.

  1. Naera ja tee rohkem nalja

Naerata endale, oma lähedastele ja võta endale eesmärgiks igat päeva alustada naljaga või siis lõpetada. Kui oled telekavaataja, jälgi rohkem naljasaateid, loe anekdoote ja räägi neid ka teistele.