Mis paganama ergonoomika koolitus? Kes seda vajab?

Mis paganama ergonoomika koolitus? Kes seda vajab?

ergonoomika

Milleks ergonoomika koolitus?

Täpselt sellise küsimuse esitas hiljuti seltskonnas üks ettevõtte omanik. Ütlesin talle, et hea küsimus aga ärme täna tööasju aruta, selgitan teinekord. Nüüd siis kirjutan vastuse ja tsiteerin siinkohal Mark Twaini: “Mul ei olnud aega kirjutada lühidalt, kirjutan pikalt”. 😊

Töötajate tervis ja heaolu on otseselt seotud ettevõtte eduga. Pealtnäha väikesed tegurid põhjustavad tegelikkuses terviseprobleeme, mille tulemusel töö efektiivsus võib väga suurem määral langeda.

Seetõttu on juhtidel oluline vaadata suuremat pilti ning tõdeda, et töötajate tervisest, rahulolust ja õnnest sõltub nende panus ning lõppude lõpuks, kuidas ettevõttel läheb.

Parim lahendus oleks võtta tööle ainult terved ning õnnelikud inimesed, kuid kui neil ning ka teil ettevõtte siseselt puudub teadlikkus, kuidas rakendada ergonoomika elementaarseid lahendusi nagu õige töökeskkond, tööriistade valik, tööasend ning tööaja korraldus, siis on seda üsna pea näha ettevõtte käibes.

Töötajate rahulolu hoidmiseks ning efektiivsuse tõstmiseks on küll mitmeid võimalusi nagu erisoodustused, arenguvõimalused, meeskonna üritused ja palju muud põnevat. Kuid esmalt võiks alustada siiski elementaarsest heaolust ehk ergonoomikast.

Kuidas on ergonoomika rakendamine otseselt seotud ettevõtte kasumlikkusega?

Toon näite: Vello ettevõttes Veod Siia-Sinna töötav logistik Mari teeb vale kuvari kõrguse ning ilma puhkepausideta arvutis tööd ja selle tulemusel on tema silmad väsinud ning pea valutab alatihti.

Assistent Marika ei tõuse kordagi tööpäeva jooksul. Tema ainevahetus ja kehakaal põhjustavad talle rahulolematust. Samuti tunneb ta pidevalt häirivat raskustunnet, seetõttu on ta kergesti ärrituv ning hajevil.

Samas ettevõttes töötav logistikajuht Mairo puudub töölt paar korda aastas seljaradikuliidi tõttu, mille ajal teeb tema tööd logistik Mari, kelle töö on juba niigi häiritud peavalude tõttu. Saades lisaks ka Mairo tööülesanded on stress laes ning töö rahulolust ei saa enam rääkidagi. Ta on korduvalt kaalunud töökohavahetust.

Autojuht Tõnu, kes on juba 10 aastat teadmatusest kasutanud valet tõstetehnikat teatas, et tal avastati randme karpaalkanali sündroom ning, et ta jääb teadmata ajaks haiguslehele, et käele puhkust anda. Nüüd on teistel autojuhtidel rohkem tööd ning see tähendab otsest stressi ja vajadust teha tööd kiiremini. Kuid nagu me teame, siis kiirustades hakkavad õnnetused juhtuma ning mitme kliendini jõuavad kahjustunud tooted.

Tööõnn õuel

Need olid vaid mõned näited, kuidas võib teadmatus ergonoomika rakendamisest põhjustada tervisemuresid ja mõjutada tervet ettevõtet, seetõttu ongi oluline, et kogu meeskond järgiks töötervishoiu ja tööohutuse harjumusi. Tööandja saab tagada sobiva töökeskkonna, kuid töötaja saab ka ise enda tervise toetamiseks palju ära teha ning seda on hea aeg-ajalt meelde tuletada. Ergonoomika personalikoolitus ning seejärel väikeste harjumuste muutmine parenab kokkuvõttes kogu meeskonna heaolu. Uute harjumuste kujundamine võtab keskmiselt aega 30 päeva ehk juba 30 päeva pärast on tööõnn õuel.

Väheneb töötajate haiguspäevadel viibimine, vigastuste risk ning kaadri voolavus. Samal ajal tõuseb rahulolu, efektiivsus ja ettevõtte kasumlikkus. Kokkuvõttes win-win olukord.

Nüüd siis tead, milleks Sulle see paganama ergonoomika! 😊